Daniel Krob – Souboj českých legend

SOUBOJ ČESKÝCH LEGEND
V druhé polovině osmdesátých let už se totalitnímu komunistickýmu režimu nedařilo udržet vzestup rocku a metalu v tehdejším československu a kapely se začaly dostávat na LP desky, zaplňovaly haly, zněly z rádií a některé se dokonce objevovaly i v televizi. Metalová evoluce vrhla na trh i tři alba těch nejzásadnějších pilířů tehdejší scény Arakainu, Citronu a Vitacitu…ale kdo to tenkrát dělal nejlíp? Jak to vidíte a nebo vzpomínáte na tu dobu vy? Rozhodněte v rockovým referendu.

O vaši přízeň bojujou následující slušný desky:

ARAKAIN 1990 – Thrash the trash

Myslím, že v českých, potažmo československých zemích existuje jen velmi málo tuzemských metalových alb, o kterých se dá mluvit jako o „kultu“. Debut kapely, jejíž jméno má pro kovového našince prakticky stejný význam jako písmeno „A“ pro abecedu, mezi taková alba patří bez nejmenších pochyb, jestliže vůbec nestojí v jejich čele. Asi těžko bychom se dobrali opravdové a prapůvodní příčiny takřka monumentální velikosti „Thrash The Trash“, respektive jeho duchovního otce, kapely ARAKAIN. Ovzduší, ve kterém bylo absolutně všechno zakázáno, ve kterém dlouhé mužské vlasy nebo kytara pověšená jen o malinký kousek níž, než jak si ji upínali nájemní baskytaristé ve skupinách typu Kroky nebo Golem, prostě nemohlo dát téhle muzice nic jiného než obrovské zelené světlo. Minimálně to určitě popohnalo ARAKAIN v roce 1989 ke stvoření alba, které, kdyby k tomu dostalo příležitost, mohlo směle srazit na kolena některou z desek, na které tehdy přísahal celý širý thrashmetalový svět, pochopitelně hlavně na západ od našich hranic.

Album bylo nahrané v tomhle složení:
Aleš Brichta – zpěv
Jirka Urban – kytara
Daniel Krob  – kytara
Zdeněk Kub – baskytara
Rob Vondrovic   – bicí

CITRON 1987 – Radegast

Perla mezi rockmetalovými alby konce osmdesátých let u nás doma. Co vlastně stvořilo z „Radegasta“ takovou perlu? Snad přísné dodržení vymezené hranice mezi kopírováním a inspirací u pilířů klasického metalu, obohacené o vlastní tvář. Snad komplexnost, se kterou Citron čerpal z odkazu Accept či Iron Maiden, snad vyhladovělost tuzemských fanoušků po metalu. Snad schopnost skloubit mohutné epické kompozice („Hon na bluda“, „Setkání s Radochem“) se speedovým rytmem („Zase dál“) i s nezbytnými baladami („Už couvám“, „Už zase mi scházíš“) do jednoho stoprocentně funkčního celku. A pamětníci určitě připočítají i bombastické turné, při kterém se na pódiu skvěla skulptura samotného Radegasta. Příběh, který vás pohltí svojí atmosférou, teatrálností a variabilností, i dokonalým Křížkovým výkonem.

Album bylo nahrané v tomhle složení:
Ladislav Křížek – zpěv
Jaroslav Bartoň – kytara
Jindřich Kvita – kytara
Václav Vlasák – baskytara
Radim Pařízek –  bicí

VITACIT 1990 – Vzhůru přes oceán

Před dvěma lety se kapela Vitacit vrátila na scénu. Ale je v tom malý háček…s Láďou Křížkem a bez Miloše Doležala. Otázkou zůstává, kdo z těchto dvou osobností, které měly zásadní vliv na zavedení statusu téhle kapely do kategorie legend na tom má větší podíl. Dalo by se říct, že tohle album bylo vyvrcholením jedné etapy rocku, metalu u nás…důkazem toho je i nadčasovost téhle desky, za kterou by se dneska po hudební ani zvukové stránce nemusela stydět kde jaká současná kapela…vyberte si ji do sobotního rockovýho referenda a zavolejte děti, ať se učí.

Album bylo nahrané v tomhle složení:
Miloš „Dodo“ Doležal – kytara, zpěv
Pavel „Kuře“ Hejč – kytara
Luděk Adámek  – baskytara
Ivan Polák  – bicí

Zdroj: Rockradio Šumava

Komentáře

komentáře