Recenze CITRON 12. dubna 2013, Pardubice, Žlutý Pes Text: Mirek Valenta Foto: Mirek Valenta

Legenda českého heavy metalu, ostravská kapela Citron, letos vyrazila na speciální koncertní šňůruRadegast a Plni energie tour a její první zastávkou se stal pardubický klub Žlutý Pes. Turné ovšem nezačalo příliš radostně, neboť krátce před jeho odstartováním obletěla hudební svět velice smutná zpráva. Dlouholetý zpěvák Standa Hranický prohrál svůj dlouhodobý boj se zákeřnou rakovinou. Okamžitě se samozřejmě vyrojila spousta otázek, zda se turné vůbec odjede či zda se nepřeloží na jiné termíny. Kapela v tomhle měla ale očividně jasno – na tour vyjedeme. A není se vlastně ani čemu divit. Jak jinak by měla skupina uctít památku svého parťáka a kamaráda než tím, co nade vše miloval – hudbou s otevřeným srdcem pro všechny fanoušky.

První věc, která upoutala pozornost při příjezdu ke klubu, byla obrovská cedule s nápisem ‚Vyprodáno‘. Ostatně s přihlédnutím k tomu, co na publikum (nejen) v Pardubicích čekalo, to nebylo vlastně až tolik překvapující. V půl osmé večer začal pódium okupovat DANIEL KROB se svou kapelou. Legendární kytarista, známý nejen svým působením v Arakainu, produkuje se svými kumpány lehký, či spíše odlehčenější hard rock, který mně osobně k Danovi velice sedí a vůbec celkově se mi toto spojení líbí. Času nebylo nazbyt, přesto kapela stihla přehrát veškeré zásadní hity, mezi nimiž nechyběly ani skvělé pecky Oheň nebo třeba Odpověď. Samozřejmě Dan jako správný frontman vyčníval z řady a úchvatná byla především jeho kytarová hra. Velká síla je především v jeho neotřelých virtuózně podaných riffech, kterých měl po kapsách nepřeberné množství. Vystoupení kratší, přesto zajímavé a muzikantsky výborné.

U následujících BLACK ROLL jsem již ale podobné pocity bohužel nesdílel. Vystoupení mi připadalo takové mdlé, bez energie a chuti. Navíc spousta pasáží a melodií jakoby sjížděných přes kopírák mě zrovna taky dvakrát nenadchla. Jejich hudba nebyla nikdy mému srdci příliš blízká a zřejmě se to nezmění ani po tomto vystoupení. Mou pozornost ale přece jen upoutal kytarista Adam Malík – docela příznačné jméno pro někoho, kdo to má opravdu v malíku. Jeho hra byla vskutku precizní a uvolněná, takže kytarové fígle mohl směle servírovat s příslovečným prstem, nebo chcete-li s ‚malíkem‘ v zadku. Jeho uvolněnost možná pramenila i z euforie zahrát si v takhle natřískaném ‚Žluťáku‘.

Brněnští TIBET ovšem byli nejen mému gustu mnohem bližší. Zkušená parta muzikantů se mimochodem může pochlubit i tím, že si na podzim zahraje před legendárními Uriah Heep. Ani v tomto případě nebylo příliš času na představení širšího repertoáru, ale i tak předvedli strhující výkon, za který byli náležitě odměněni bouřlivým aplausem. Z těch známějších hitů stihli zahrát například skladby Vrtule nebo Jeníček. Pokud bych měl vyzdvihnout samostatný výkon některého ze členů, těžko konkrétně někoho jmenovat. Celá kapela totiž šlapala velice vyrovnaně a ten večer se nacházela ve velmi dobrém hráčském rozpoložení. Jednoduše parádní klasicky rocková show, která by si zasloužila o chlup delší čas.

Vzhledem k tomu, co mělo následovat, bylo ovšem jasné, že kratší sety předkapel měly své logické opodstatnění. Kompletní přehrání dvou kultovních alb Radegast a Plni energie zabere totiž slušnou porci hracího času, takže nějaké zdržování skutečně nebylo na místě. Krátce před desátou vběhla na pódium legenda všech legend CITRON v čele s již zřejmě oficiálním členem Fany Michalíkem. Je jasné, že i díky tomuto chlapíkovi se mohlo celé turné vlastně rozjet, protože za nemocného Standu zaskakoval v kapele poslední dobou pravidelně, takže i přes onu smutnou událost nezůstala kapela bez kvalitního zpěváka. ‚Ocelová‘ parta se do toho hned od začátku pořádně opřela a hrála jako o život. V první části to byly právě skladby z alba Radegast, během jehož představení vyrostla na pódiu monstrózní socha slovanského boha. Chlapi rozhodně nemohli a ani nechtěli zapomenout na svého zesnulého kamaráda. Standa byl vlastně po celou dobu s nimi na pódiu. K jeho fotce, umístěné na zesilovači vedle bicích Radima Pařízka, se všichni během koncertu pravidelně vraceli, jak tomu bývalo zvykem i při dřívějších vystoupeních. I kdyby tam ale fotka nebyla, stejně by Standova přítomnost byla cítit, neboť takový člověk se ze srdce zkrátka vymazat nedá, což ale samozřejmě platí i o Jindrovi Kvitovi, jehož srdce tepe v muzice Citronu dodnes.

Přestože poslední události kolem kapely nebyly právě nejveselejší, vzpomínání to bylo nostalgicky příjemné a fanoušci v klubu si je náležitě užívali a byli doslova jako utržení ze řetězu; tedy vlastně do té míry, co jim zaplněné prostory klubu dovolily. Na konci první části vběhla na pódium stále sexy zpěvačka TANJA, která kdysi s kapelou rovněž zpívala – neváhala dorazit až z Německa, aby ozdobila tuto tour svou účastí. Fanoušci ji bouřlivě přivítali a mohutné ovace nebraly konce. V samotném závěru první části Fany poděkoval Standovi za vše, co pro český bigbít a samotnou kapelu udělal. Následovala minuta ticha, během které bylo doslova slyšet praskání bublinek v pivních kelímcích. Druhá část Plni energie nemohla odstartovat jinak než skladbou Ocelové srdce, kterou rozhodně nešlo nevěnovat svému nejen spoluhráči, ale i nezapomenutelnému kamarádovi. Právě při tomto songu bylo docela cítit, že z publika opadly poslední zbytky nervozity – přece jen si člověk nebyl jistý, v jakém světle se v takto těžké chvíli kapela představí – a užívalo si koncert snad ještě více než v první polovině. Koncert to byl ale opravdu neskutečný a dokonalý po všech stránkách. Perfektní zvuk a světla, báječná show, jak se na legendu sluší a patří, to vše umocňovalo audiovizuální zážitek. Kapela se tohoto vystoupení zhostila se ctí, ale i s úctou a pokorou.
Jediná výtka tak může směřovat snad jen k výběru místa, kde se koncert konal. Účast fanoušků je sice vždycky tak trochu sázka do loterie, ale troufám si tvrdit, že kdyby byl k dispozici třikrát tak větší prostor, určitě by pořadatelé neměli problém s jeho naplněním, neboť těch, kdo se do Pardubic chystali, ale nesehnali již lístky, bylo opravdu hodně. Snad se jim ale podařilo urvat nějakou vstupenku na některou z dalších zastávek. Vidět tuhle speciální show stálo opravdu za to.

 Exklusivní fotogalerie z celého koncertu zde!

Komentáře

komentáře